Co to jest artroza stawu biodrowego i jak go leczyć (ze zdjęciem)

Coxarthrosis lub artroza stawu biodrowego jest chorobą zwyrodnieniowo-dystroficzną, która prowadzi do utraty elastyczności i zniszczenia tkanki chrzęstnej, przedwczesnego zużycia stawu o tej samej nazwie. Artroza jest uważana za problem związany z wiekiem, co potwierdzają światowe statystyki: po 40 latach co druga osoba staje przed diagnozą, a bliżej 70 patologia jest wykrywana w 80% przypadków. Zmiany strukturalne w okolicy bioder występują 2, 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

artretyczny ból biodra

Przyczyny choroby

Staw biodrowy tworzy panewka, która obejmuje głowę kości udowej. Do głowy stawowej przyczepiony jest duży krętarz, otoczony workiem maziowym z gęstą masą przypominającą śluz. To właśnie maziówka odżywia chrząstki stawu biodrowego i zapewnia ich łatwe przesuwanie się między sobą, bez hałasu i bólu. Związane z wiekiem zmniejszenie produkcji mazi stawowej i zmiana jej lepkości są głównymi przyczynami artrozy stawu biodrowego.

Zwyrodnienie stawów ruchomych w okolicy biodra występuje, gdy:

 • Choroba Perthesa.
 • Dysplazja stawu biodrowego.
 • Reaktywne lub zakaźne zapalenie okrężnicy.
 • Zaburzenia metaboliczne. Cukrzyca i dna moczanowa mogą prowadzić do artrozy.
 • Chondromatoza stawów. Choroba charakteryzuje się tworzeniem wolnych ciałek śródstawowych, które uszkadzają chrząstkę szklistą.
 • urazy mechaniczne. Obejmuje to złamanie lub zwichnięcie biodra (w tym wrodzone), rozerwanie torebki stawowej, częste mikrourazy stawów.

Zagrożone są osoby, które mają nadwagę i mają złe nawyki. U zawodowych biegaczy czy ciężarowców tkanka łączna szybko się zużywa, a poza tym sportowcy nie są odporni na przemieszczenie chrząstki stawowej i pęknięcia mięśni biodrowych. Artroza stawu biodrowego sama w sobie nie jest dziedziczna, jednak cechy strukturalne tkanki kostnej czy powolny metabolizm są uwarunkowane genetycznie.

Przebieg choroby

Przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka dużych stawów kości miednicy i stawów kolanowych (gonartroza), to na ich udział spada ogromne obciążenie podczas ruchu. W okresie zaostrzenia dochodzi do ostrej artrozy, następnie palpacji tkanek stawu i biodra towarzyszy ból. Przy niepełnym lub nieprawidłowym zespoleniu kości udowej po urazie powstaje neoartroza lub fałszywy staw, wypełniony nie kalusem, ale tkanką łączną.

Występuje artroza stawu biodrowego o 1, 2 i 3 stopniach, każdy etap choroby ma swoją własną charakterystykę:

 • Artroza I stopnia rozwija się powoli, bez zakłócania ruchomości struktur stawowych, napięcie mięśniowe jest normalne. We wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów chorobę można wykryć tylko na zdjęciu rentgenowskim.
 • Artrozie stawu biodrowego drugiego stopnia towarzyszy silny ból w okolicy biodra, czasami w stawie słychać chrzęst. Przy artrozie trudno wykonywać ruchy obrotowe biodra i przenosić je na bok, zwęża się przestrzeń stawowa, słabnie napięcie mięśni biodrowych. Zaczyna się tworzyć przykurcz.
 • W przypadku zwyrodnienia stawów trzeciego stopnia zespół bólowy jest wyraźny. Z powodu zaniku mięśni okolicy biodrowej i poszerzenia szyjki kości udowej noga ulega skróceniu. Podczas chodzenia pacjent korzysta ze wsparcia. Z powodu artrozy przestrzeń stawowa może całkowicie zniknąć, w takim przypadku mówi się o zesztywnieniu kości.

W praktyce klinicznej lekarze regularnie spotykają się z mimowolnym typem zwyrodnienia stawów biodrowych (typowym dla osób starszych) i poinfekcyjną chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Pacjenci przyjmujący kortykosteroidy i leki przeciwdepresyjne są narażeni na dyshormonalną koksartrozę, ten typ artrozy dotyka również stawów kobiet w okresie menopauzy. W artrozie i zapaleniu stawów w stawie biodrowym dominuje raczej proces zapalny niż zwyrodnieniowy.

Jeśli etiologia choroby nie została ustalona, mówimy o pierwotnej lub idiopatycznej koksartrozie. Zwykle choroba dotyka stawów osób, które przekroczyły 50-letni kamień milowy. Wtórna artroza rozwija się w młodym wieku, z reguły rozpoznaje się artrozę lewego lub prawego stawu biodrowego (jednostronna koksartroza).

Objawy

Objawy artrozy stawu biodrowego na początku nie przeszkadzają pacjentowi, tylko sporadycznie o problemie przypominają przedłużające się obciążenia dotkniętego obszaru lub niewygodne ruchy.

Coxarthrosis stawu biodrowego objawia się:

 • Ból w okolicy bioder. Nasilenie i charakter bólu stawów zależy od stadium choroby zwyrodnieniowej stawów i warunków atmosferycznych.
 • Wzrost temperatury ciała. Dreszcze i obrzęki stawów obserwuje się przy artrozie - zapaleniu jednego lub dwóch stawów biodrowych.
 • Osłabienie, a następnie zanik mięśni okolicy biodrowej.
 • Wyraźny chrup w stawach. Możliwy objaw choroby zwyrodnieniowej stawów, ale nie obowiązkowy.
 • kiepski. Z powodu zniszczenia kości udowej w artrozie powstaje niepewny chód „kaczy".

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów często odczuwają ból promieniujący do rzepki, dlatego niedoświadczony lekarz po wysłuchaniu skarg pacjenta może postawić błędną diagnozę i opóźnić proces zdrowienia o wiele miesięcy.

Diagnostyka

Artrozę diagnozuje reumatolog, traumatolog lub ortopeda. Po przesłuchaniu pacjenta lekarz przeprowadza zewnętrzne badanie okolicy biodra, bada ruchomość nogi, ocenia chód pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Do najskuteczniejszych metod diagnozowania artrozy należą:

 • Ogólna i biochemiczna analiza krwi.
 • Zwykła radiografia okolicy biodrowej.
 • USG i MRI.

W przypadku podejrzenia zakaźnej artrozy stawu udowego określa się objętość płynu maziowego i bada się jego skład komórkowy. Aby wykluczyć obecność autoagresywnych przeciwciał w organizmie, pacjent jest wysyłany do analizy RF w surowicy krwi.

Jak leczy się chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego dobiera się biorąc pod uwagę zaawansowanie choroby zwyrodnieniowej stawów, wiek pacjenta i współistniejące diagnozy. Możliwe jest wyleczenie artrozy stopnia 1 i 2 za pomocą zintegrowanego podejścia: przyjmowanie preparatów farmaceutycznych w połączeniu z metodami fizjoterapeutycznymi, masażem i specjalną dietą.

bieganie z zapaleniem stawów biodrowych

Po zakończeniu ostrego okresu zwyrodnienia stawu biodrowego w leczeniu stawu biodrowego trening cardio jest dozwolony bez biegania i skakania.

Po zakończeniu ostrego okresu zwyrodnienia stawu biodrowego do leczenia stawu biodrowego wybierane są ćwiczenia gimnastyczne oszczędne z ograniczonym zakresem ruchu, trening cardio bez biegania i skakania. W końcowym etapie leczenie artrozy stawu biodrowego odbywa się w środowisku sanatoryjno-uzdrowiskowym.

Leczenie medyczne

Zachowawcza terapia choroby ma na celu złagodzenie bólu w okolicy biodra i utrzymanie funkcjonalności stawów. Głównym celem jest całkowite wyleczenie lub stabilna remisja choroby zwyrodnieniowej stawów.

Leczenie artrozy nie jest kompletne bez wizyty:

 • NLPZ. Leki niesteroidowe łagodzą ból i stany zapalne w stawie ruchomym, ale tabletki nie są związane z odbudową struktury chrząstki szklistej w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
 • Środki rozszerzające naczynia krwionośne. Preparaty dostarczają substancji odżywczych do stawów dotkniętych artrozą, eliminują przekrwienie w okolicy bioder.
 • Chondroprotektory. Nasycają wodą tkanki stawu, poprawiając jego właściwości smarne. Zatrzymaj niszczenie struktur stawowych w okolicy biodra. Glukozamina i siarczan chondroityny są częścią wielu chondroprotektorów.
 • Żele i maści przeciw artrozie. Działają rozgrzewająco, drażniąco lub rozpraszająco. Środki skutecznie leczą artrozę stawów biodrowych.
 • Wstrzyknięcia leków steroidowych do jamy stawowej, wskazane jest wstrzyknięcie w celu wyeliminowania bólu w ostrej fazie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kompresy z żółcią medyczną zwiększają skuteczność wymienionych środków na artrozę. Nie należy zakładać opatrunków terapeutycznych na okolice bioder z uszkodzeniem układu limfatycznego i gorączką (zakaźna choroba zwyrodnieniowa stawów).

Fizjoterapia

Pomimo głębokiego umiejscowienia stawów biodrowych, metody fizjoterapeutyczne przynoszą ulgę w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Popularne zabiegi fizjoterapeutyczne obejmują elektroforezę, terapię laserową, rozgrzewanie parafiny. Akupunktura poprawia unerwienie tkanki chrzęstnej oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Fonoforeza z hydrokortyzonem w chorobie zwyrodnieniowej stawów łączy zalety ultradźwięków i działania leczniczego na okolice bioder.

Dieta i odżywianie

Specjalna dieta na chorobę zwyrodnieniową stawów składa się z produktów niskotłuszczowych i wysokiej zawartości witamin B, C, E oraz wapnia, potasu i magnezu. Pożądane jest, aby każdy nowy dzień zaczynał się od szklanki świeżo wyciśniętego soku. Preferuj dania gotowane i gotowane na parze.

Codzienne menu na artrozę powinno składać się z:

 • Nabiał.
 • Świeże warzywa i owoce.
 • Niskotłuszczowe odmiany ryb i mięsa.
 • Chleb pełnoziarnisty.
 • Kasha gotowana w wodzie.
pokarmy na zapalenie stawów biodrowych

Wyklucz z diety słone i pikantne potrawy, rośliny psiankowate, babeczki, wędliny, napoje gazowane. Podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów nie należy kupować gotowej żywności z supermarketów ani półproduktów.

Endoprotetyka

Wymiana chorego stawu na sztuczny jest wskazana w ostatnim stadium zwyrodnienia stawów. Przed operacją pacjent musi przejść ogólne badania krwi i moczu, USG okolicy biodrowej, EKG.

Główne etapy procedury:

 • Chirurg odcina głowę kości udowej i wkłada szpilkę, aby połączyć ją z tytanowym implantem głowy kości udowej.
 • Część powierzchni kości miednicy zostaje usunięta, w jej miejsce przymocowane jest polimerowe łóżko, które jest połączone z tytanową głową.

Protezy najlepiej mocuje się cementem kostnym. Jeśli artroza dotyka stawów w młodym wieku, czasami stosuje się bezcementowe metody mocowania.

Masaż

Masaż łagodzi skurcze mięśni, wzmacnia aparat więzadłowy w przypadku zwyrodnienia stawów. Podczas zabiegu pacjent z artrozą powinien przyjąć wygodną pozycję i zrelaksować się. Najpierw masujemy plecy (10 minut), następnie masujemy okolice krzyżowo-pośladkowe. Okrężnymi ruchami zgiętych palców ugniatamy problematyczne udo w kierunku przepływu limfy – od dołu do góry. Aby spowolnić rozwój artrozy, zabieg wykonuje się 3 razy dziennie.

Ćwiczenia i terapia ruchowa

Poziom obciążenia stawów biodrowych z artrozą wybiera lekarz terapii ruchowej. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych w specjalnie do tego celu wyposażonym pomieszczeniu. Pływanie w basenie lub jazda na nartach przyspieszą regenerację stawów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Rośnie popularność metody zwalczania artrozy, którą przedstawił praktykujący reumatolog P. V. Evdokimenko. Gimnastyka Evdokimenko składa się z ćwiczeń statycznych wzmacniających mięśnie bioder, rozstępów przy minimalnym nacisku na dotknięty obszar. Na przykład, jeśli leżysz na lewym boku, zginasz lewą nogę w kolanie i rozciągasz prawą nogę, a następnie trzymasz ją w podniesionej pozycji przez około 30 sekund, wtedy mięśnie zaczną się kurczyć. W przypadku coxarthrosis zadanie wykonuje się w 5 podejściach dla każdej nogi.

Środki ludowe

U podstaw ludowych metod leczenia koksartrozy leżą podstawowe pojęcia dotyczące właściwości ziół leczniczych. Przed rozwojem przemysłu farmaceutycznego olejki eukaliptusowe, goździki i świeży sok z aloesu wcierano w stawy chore na artrozę. Maści z glistnika rozluźniają mięśnie bioder i ścięgna.

Skuteczne przepisy na medycynę alternatywną:

 • Zmiel 200 g białych korzeni stepowych i napełnij je słoniną (300–400 g). Na małym ogniu, po 5-7 minutach lekarstwo na chorobę zwyrodnieniową stawów jest gotowe. Wcieraj schłodzoną masę przez noc w chore stawy przez 2 tygodnie.
 • Ubij białko z 1 łyżką. l. mąka. Mieszankę terapeutyczną należy nałożyć na artrozę okolicy bioder przed pójściem spać. Nie zapomnij owinąć bolącego stawu pergaminem i wełnianym szalikiem.

Mumiyo ma intensywne działanie regenerujące, poprawia ruchomość stawów biodrowych. W przypadku zapalenia stawów i artrozy 5 g mumii rozpuszcza się w 10-20 ml wody, wlewa się do niej 45 g podgrzanej wazeliny. Produkt delikatnie wciera się w skórę uda.

Zapobieganie

Profilaktyka artrozy stawu biodrowego polega na odrzuceniu złych nawyków, siedzącym trybie życia, dodatkowym obciążeniu okolicy biodra, przekraczaniu fizjologicznych granic wytrzymałości stawów. Postępuj zgodnie z codzienną rutyną i zasadami PP w przypadku zwyrodnienia stawów, obserwuj swoją postawę. Aby zapobiec rozwojowi nieodwracalnych zmian w ciele pacjenta z artrozą, pozwoli na coroczne badanie stawów, począwszy od 30 roku życia.

Wśród patologii układu mięśniowo-szkieletowego wiodącą pozycję zajmuje artroza stawu biodrowego. Choroba obniża jakość życia pacjenta i jest główną przyczyną niepełnosprawności w młodym wieku. Nawet jeśli nie można było uchronić się przed chorobą zwyrodnieniową stawów, nie rozpaczaj - działaj!