Skuteczne leczenie osteochondrozy kręgosłupa

Osteochondroza to choroba, w której zachodzą procesy zwyrodnieniowe i dystroficzne, które wpływają na tkanki kręgosłupa. Osoba ma uszkodzenie krążków międzykręgowych, a także powierzchni stawów i samych kręgów. Metody leczenia osteochondrozy są zróżnicowane. I są związane z określonym obszarem kręgosłupa, w którym rozwija się choroba.

W przebiegu choroby najczęściej dochodzi do zajęcia tkanki kostnej i więzadeł. Należy zauważyć, że człowiek zauważa rozwój choroby dopiero wtedy, gdy obserwuje się pojawienie się bólu, zaburzony poziom wrażliwości, rozwija się zanik tkanki mięśniowej, a także nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Osteochondroza to nieprzyjemna choroba, zwłaszcza jeśli jej etap jest dość ciężki. Wyeliminowanie choroby nie jest łatwe. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby nie opóźniać leczenia i wybrać najskuteczniejszą metodę.

Obecnie ponad połowa światowej populacji cierpi na tę chorobę. Zasadniczo osteochondroza zaczyna niepokoić osoby w wieku 35-40 lat. Dlatego skuteczne leczenie osteochondrozy jest kluczem do zdrowych pleców i kręgosłupa.

Proces rozwoju choroby

Osteochondroza rozwija się stopniowo, dlatego ma kilka etapów rozwoju.

Pierwszy etap

Ten etap rozpoczyna się od odwodnienia jądra miażdżystego. Z powodu takiego położenia krążka kręgowego jest on zaburzony, aw pierścieniu tworzą się pęknięcia. Na tym etapie rozwój choroby nie wykracza poza dotknięty dysk.

Drugi etap

Charakteryzuje się tym, że z powodu niewłaściwego ułożenia krążka, mocowanie gorsetu mięśniowego staje się bliższe. Z tego powodu mięśnie i więzadła zaczynają zwisać, co prowadzi do nadmiernej ruchomości sąsiednich kręgów. Następuje przesunięcie kręgów względem siebie, dzięki czemu rozwija się kręgozmyk.

ból pleców z osteochondrozą

Trzeci etap

Charakteryzuje się najsilniejszymi zmianami zachodzącymi w krążkach kręgowych. Rozpoczyna się powstawanie wypadania dysku, obserwuje się uszkodzenie aparatu stawowego układu mięśniowo-szkieletowego, pojawiają się podwichnięcia, rozwija się artroza.

Czwarty etap

Ten etap choroby wynika z faktu, że dotknięte obszary przechodzą zmiany, do których organizm stara się przyzwyczaić. Na tym etapie organizm stara się poradzić sobie z nadmierną ruchomością kręgów, aktywować kręgosłup w celu utrzymania funkcji życiowych. W ten sposób na powierzchni kręgów zaczynają rosnąć formacje kostne, które prowadzą do uszkodzeń zakończeń nerwowych w nich. Następnie kręg jest unieruchomiony, a objawy choroby występują wewnętrznie.

Diagnoza choroby

W celu określenia niezbędnych metod leczenia osteochondrozy niezbędna jest prawidłowa i kompleksowa diagnoza, która pozwala określić, w jakim sektorze choroba rozwija się iz jakich powodów. W zależności od tego, gdzie koncentruje się choroba, istnieją takie rodzaje osteochondrozy:

 • szyjny - charakteryzuje się bólem kończyn górnych i obręczy barkowej, wzór objawów jest taki, że występują bóle głowy, które zamieniają się w migrenę tętniczą, szum w uszach.
 • klatka piersiowa - zespół bólowy zlokalizowany jest w klatce piersiowej, ból strzela do innych narządów wewnętrznych otrzewnej i klatki piersiowej.
 • lędźwiowo-krzyżowy - towarzyszy ból w dolnej części pleców, który promieniuje do kończyn dolnych i kości krzyżowej, ponadto może wystąpić utrata wrażliwości włókien mięśniowych dotkniętego obszaru.
 • połączenie kilku rodzajów osteochondrozy jest częstym przypadkiem w praktyce medycznej, dlatego wymagane jest kompleksowe leczenie osteochondrozy, aby uniknąć wielu powikłań.
ból pleców z osteochondrozą

Leczenie i jego rodzaje

Istnieją dwa rodzaje leczenia osteochondrozy - zachowawcze i chirurgiczne. Zastosowanie jednego lub drugiego typu zależy całkowicie od ciężkości i stadium rozwoju choroby. Ponadto bardzo ważne dla procesu gojenia są wewnętrzne rezerwy stanu narządów oraz baza witaminowa organizmu.

Biorąc pod uwagę leczenie osteochondrozy jako metodę zachowawczą, a także dalszy okres rehabilitacji po niej, należy zauważyć, że ważne jest podejście zintegrowane. Polega na stosowaniu kilku metod terapii jednocześnie. Współczesna medycyna ogranicza metodę leczenia zachowawczego do dwóch głównych elementów: stosowania leczenia lekami i leczenia za pomocą sprzętu sprzętowego. Trzeba jednak powiedzieć, że oba te typy nie uwzględniają własnych sił organizmu do wyzdrowienia, leczenie odbywa się tak, jakby pacjent był nieobecny. To właśnie ten aspekt prowadzi do dłuższego okresu rekonwalescencji, czasami leczenie osteochondrozy może być z tego powodu bezużyteczne.

Leczenie osteochondrozy metodą zachowawczą, a także okres rehabilitacji obejmuje kilka metod leczenia chorób:

 • kompleks ćwiczeń prozdrowotnych;
 • kinezyterapia izometryczna;
 • leczenie ręczne;
 • refleksologia;
 • masaż i hydromasaż;
 • leczenie trakcji kręgosłupa;
 • leczenie osteochondrozy metodami stymulacji;
 • leczenie ultradźwiękowe i laserowe;
 • terapia mobilizująco-próżniowa;
 • dieta i prawidłowe odżywianie;
 • terapia mająca na celu przywrócenie i utrzymanie psychiki;
 • terapia lekowa.

Ważne jest, aby powiedzieć, że wybierając właściwe wiele różnych metod medycznych i metod w minimalnych ilościach, na przykład w ostrych atakach przebiegu choroby.

Jednak w każdym przypadku konieczna jest terapia lekowa, więc leczenie osteochondrozy za pomocą leków może obejmować metody:

 • łagodzenie bólu - przyjmowanie różnych leków przeciwbólowych i przeciwbólowych;
 • tłumienie stanu zapalnego - przyjmowanie leków mających na celu usunięcie procesów zapalnych w miejscach lokalizacji choroby;
 • przeciwskurczowe - leki przeznaczone do tłumienia skurczów mięśni;
 • przeciwutleniacze - przyjmowanie produktów o wysokiej zawartości witamin;
 • aktywacja mikrokrążenia krwi;
 • psychodeliki - leki utrzymujące prawidłowy stan psychiczny.

Interwencja chirurgiczna

Leczenie osteochondrozy za pomocą interwencji chirurgicznej stosuje się w przypadkach, gdy dana osoba może utracić zdolność do pracy z powodu postępującego rozwoju choroby. Przed podjęciem decyzji o operacji konieczne jest poddanie się kompleksowemu badaniu i skonsultowanie się ze specjalistami.

konsultacja lekarska z osteochondrozą

Ważne jest, aby wiedzieć, że wszyscy pacjenci z podejrzeniem rozwoju osteochondrozy są kierowani na MRI. Jeśli badanie to wykaże, że w organizmie występują nieprawidłowości przekraczające normę, lekarz może zalecić operację. Jednak w większości przypadków, w których dana osoba nie skarży się na silny ból, operacja nie jest zalecana.

Leczenie osteochondrozy chirurgicznie jest konieczne w dwóch przypadkach:

 • jeśli dana osoba ma znak kucyka;
 • jeśli dana osoba nie może kontrolować procesu oddawania moczu i defekacji.

Zespół ogona końskiego jest zaburzeniem układu nerwowego dolnego odcinka kręgosłupa. Oznacza to, że w rdzeniu kręgowym występuje rozwidlenie korzeni nerwowych. Jednocześnie, jeśli w trakcie dotykania zakończeń nerwowych osoba odczuwa ból, nie można uniknąć operacji.

Zauważy, że interwencja chirurgiczna w osteochondrozie przebiega w dwóch etapach. Najpierw specjaliści usuwają przyczynę bólu, a następnie stosują metody stabilizacji kręgosłupa. Jeśli mówią językiem medycznym, to wykonuje się jednocześnie operację dekompresyjną i stabilizującą. Metodologia leczenia chirurgicznego może być inna. Wybór konkretnej metody zależy tylko od indywidualnego przypadku przebiegu choroby, a przede wszystkim od wyboru chirurga.