Ból w dole pleców - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Według statystyk ból pleców jest dość powszechny. Potwierdza to fakt, że około 80% populacji przynajmniej raz w życiu miało nieprzyjemne doznania w strefie pasa. Wiadomo również, że jednym z głównych objawów wielu dolegliwości jest ból lędźwiowy. Niektórzy eksperci uważają, że dyskomfort w tym obszarze kręgosłupa jest rodzajem ludzkiej odpłaty za chodzenie prosto.

ból w okolicy lędźwiowej

W większości, chociaż ból w okolicy lędźwiowej nie jest silny ani przerywany, ale pojawia się okresowo, ludzie nie są skłonni przywiązywać do niego wagi i iść do lekarza. W rezultacie zwykle następuje wzrost nieprzyjemnych doznań i ich nabycie o charakterze przewlekłym. Na wizycie u specjalisty okazuje się, że przyczyną dyskomfortu była poważna choroba wymagająca leczenia operacyjnego.

Z reguły ostry ból w dolnej części pleców w końcu staje się trwały. Według neurologów w ciągu następnego roku po wyzdrowieniu nawrót choroby występuje u 40% pacjentów, natomiast w dłuższej perspektywie dyskomfort powraca u 85% pacjentów.

Rodzaje bólu krzyża

U niektórych osób problemy z dolnym kręgosłupem stają się tak nawykowe, że przestają je zauważać. Ogólnie dyskomfort w dolnej części pleców można zaobserwować u osoby raz, po czym nigdy nie występuje.

I mogą ciągle wracać, powodując niesamowite cierpienie. Ale nawet przed wizytą u lekarza można określić na podstawie objawów bolesnego zespołu i jego lokalizacji, jaką chorobę wywołuje.

Istnieje pięć rodzajów bólu krzyża:

 • lokalny;
 • odzwierciedlenie;
 • odzwierciedlenie spondylogeniczne (patologiczne);
 • korzenie;
 • spowodowane skurczem mięśni.

Miejscowy i przeniesiony ból krzyża

Miejscowa lokalizacja zespołu bólowego występuje w wyniku podrażnienia lub ucisku wrażliwych zakończeń nerwowych. Prowokuje złamania, zerwania lub napięcie wrażliwych włókien. Nieprzyjemne odczucia o charakterze miejscowym, które nie zmieniają swojej siły przy zmianie pozycji ciała, sugerują obecność guza kręgosłupa lub infekcji.

Źródłem bólu odbitego, który jest odczuwany w dolnej części pleców, mogą być problemy z narządami jamy brzusznej lub miednicy małej. Bardzo często, ale nie zawsze, bolesność lokalizuje się oprócz dolnej części pleców, również w jamie brzusznej, miednicy małej. Kiedy kręgosłup się porusza, dyskomfort nie wzrasta, ale nie ma też szczególnej ulgi.

Ból spondylogeniczny rzutowany w przypadku uszkodzenia górnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego jest odczuwalny w dolnej części pleców, strefie pachwinowej lub przedniej części ud. Kiedy patologia dotyczy dolnego odcinka lędźwiowego, dyskomfort zwykle pojawia się w pośladkach, z tyłu ud, aw rzadkich przypadkach w łydkach lub stopach.

Ostry i spazmatyczny ból

Klasyczny dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa pochodzenia korzeniowego zwykle charakteryzuje się nasileniem objawów i rozprzestrzenianiem się na nogę.

Często ból pleców podczas kaszlu wywołuje kaszel, kichanie lub inne napięcie w tkankach mięśni brzucha. Dzieje się tak z powodu napięcia dotkniętego korzenia lub nerwu w określonej pozycji lub ruchu ciała.

Tak więc ból pleców podczas siedzenia pojawia się z powodu napięcia nerwu kulszowego (reagują korzenie L5 i S1), przechodzącego wzdłuż tylnej części uda. Sama natura doznań zwykle nie pozwala odróżnić bólu korzeniowego od bólu niekorzeniowego. Co powoduje dyskomfort spowodowany skurczami mięśni, zwykle nie jest jasne. Bolesność występuje przy różnych dolegliwościach kręgosłupa. Podczas skurczu krzywe kręgosłupa, głębokie mięśnie pleców napinają się i pojawia się tępy ból.

Często dyskomfort w dolnej części pleców pojawia się w patologii kręgosłupa. W niektórych przypadkach może spowodować uszkodzenie nerek, trzustki i tkanek mięśni lędźwiowych. Przyczynę bólu zwykle określa neurolog. W razie potrzeby zaangażowany jest terapeuta i ortopeda.

Częste przyczyny bólu pleców

Lekarze zalecają zwrócenie uwagi na nieprzyjemne uczucie w dolnej części pleców, przede wszystkim dlatego, że może to być jeden z objawów wielu poważnych dolegliwości. Charakter manifestacji zespołu lędźwiowego zależy wyłącznie od przyczyn, które go spowodowały. Tylko specjalista może określić „źródło" bólu, a także jaka dolegliwość mogła wywołać dyskomfort w okolicy lędźwiowej.

Przyczyny uporczywego bólu krzyża:

 • kamica żółciowa;
 • zapalenie trzustki;
 • zapalenie gruczołu krokowego;
 • choroby zapalne narządów miednicy;
 • łagodne i złośliwe nowotwory narządów miednicy;
 • wrzód żołądka i dwunastnicy;
 • tętniak aorty;
 • kamienie nerkowe lub infekcje dróg moczowych.

Przyczyny bólu związane z kręgosłupem i mięśniami pleców

W medycynie znanych jest szereg dość rzadkich patologii kręgosłupa, które mogą powodować zespół lędźwiowy. Wśród takich chorób wyróżnia się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gdy stawy kręgosłupa ulegają stanom zapalnym. Również ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej może wywołać infekcję bakteryjną, zapalenie kości i szpiku.

W 90% przypadków zespół lędźwiowy jest spowodowany różnymi problemami z kręgosłupem i tkankami mięśni pleców. W związku z tym najczęstsze przyczyny bólu to:

 • choroby zwyrodnieniowo-dystroficzne kręgosłupa (osteochondroza, deformująca spondyloza, postępująca choroba zwyrodnieniowa stawów, przepuklina dysku);
 • silne przeciążenie mięśni lędźwiowych;
 • złożone złamania kręgosłupa - urazowe lub kompresyjne.

Osobno na tej liście przyczyn znajduje się psychosomatyka - ból pleców, zgodnie z tym kierunkiem w medycynie, jest spowodowany problemami psychologicznymi. Na przykład niemożność znalezienia swojego prawdziwego celu, zbyt duży ciężar (opieka nad chorym krewnym, małym dzieckiem, problemy rodzinne itp. ). W takim przypadku pomoże praca nad sobą.

Czynniki prowokujące

W przypadku znacznej ilości schorzeń kręgosłupa i uszkodzenia korzeni nerwowych można zaobserwować dyskomfort w dolnej części pleców.

Jednak te choroby mogą występować przez dość długi czas bez objawów. Dopiero pod wpływem pewnych czynników dają o sobie znać. Dlatego konieczne jest wyeliminowanie nie tylko nieprzyjemnych wrażeń, ale także głównej dolegliwości.

Czynniki przyczyniające się do wystąpienia bólu pleców:

 • nieznajomość zasad podnoszenia ciężarów;
 • niewystarczająca aktywność fizyczna;
 • nierównowaga hormonalna;
 • korzystanie z niewygodnych mebli (krzesło, fotel itp. );
 • zła postawa.

Hipotermia, zmiany ciśnienia atmosferycznego i burze magnetyczne mogą również wywoływać ból w dolnej części pleców. W każdym razie dochodzi do podrażnienia wrażliwych korzeni nerwowych rdzenia kręgowego. Można to również zaobserwować z powodu patologicznych złogów soli wapnia. Przepukliny kręgowe, występy (występy krążków międzykręgowych) mogą również powodować ból w kości ogonowej i dolnej części pleców.

Ból w dole pleców: objawy

Każda dolegliwość ma swoje własne objawy, ale w przypadku zespołu lędźwiowego objawy pojawiają się w zależności od przyczyn, które spowodowały dyskomfort w dolnej części pleców. Na przykład ostry dyskomfort może być wynikiem kolki nerkowej. W takim przypadku osoba nie będzie w stanie znaleźć takiej pozycji ciała, która pozwoliłaby mu znosić dyskomfort.

Ból w dolnej części pleców i pachwinie jest czasami odbiciem ruchu kamyka z miedniczki nerkowej do moczowodu. Po przemieszczeniu piątego kręgu ból z silnym osłabieniem może być odczuwany nie tylko w okolicy lędźwiowej, ale także w biodrach i nogach.

Trudno jest się poruszać, ponieważ syndrom nasila się i staje się nie do zniesienia. Sama choroba nazywa się kręgozmykiem.

Kobiety w średnim wieku często odczuwają po śnie ból w dole pleców, a także poranne osłabienie. Ponadto występuje brak aktywności kręgosłupa i dyskomfort wzdłuż niego. Takie objawy są charakterystyczne dla zwłóknienia. Kiedy choroba zaczyna się, ból w dolnej części pleców podczas ruchu staje się dość silny, ponieważ po stanie zapalnym włóknista tkanka łączna jest bardzo wrażliwa na ruchy ludzkiego ciała.

Zespół lędźwiowy zasługuje na szczególną uwagę, biorąc pod uwagę boki ciała:

 • bolesność w prawym odcinku odcinka lędźwiowego jest oznaką problemów w okolicy narządów płciowych, a także sygnałem o patologii prawej nerki, ściany brzucha, jelit lub wyrostka robaczkowego (zapalenie wyrostka robaczkowego);
 • dyskomfort po lewej stronie odcinka lędźwiowego jest oznaką chorób układu rozrodczego, problemów z moczowodem, lewą nerką, przepukliną, jelitami i ścianą brzucha.

Leczenie bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Zdarza się, że ból w dolnej części pleców z przeziębieniem, a także z innych powodów, jest tak silny, że nie można obejść się bez terapii. Niezależnie od tego, co spowodowało atak, przez kilka pierwszych dni zaleca się leżeć w łóżku. Jeśli dyskomfort w dolnej części kręgosłupa jest spowodowany skręceniem, wówczas poduszka rozgrzewająca lub ciepła kąpiel pomogą poprawić samopoczucie. W przypadku poważnych uszkodzeń należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Terapia zachowawcza

Drażniące maści, a także plastry musztardowe lub paprykowe pomogą przeprowadzić miejscowe rozgrzanie strefy lędźwiowej w obszarze najbardziej bolesności.

Przyniesie ukojenie i otulenie ciepłym wełnianym szalikiem, przyłożenie elektrycznej poduszki grzewczej, worek rozgrzanego piasku, pijawki. W przypadku zapalenia mięśni dobrze pomagają gorące kompresy.

W zależności od tego, jakie objawy występują równolegle, ból pleców można złagodzić za pomocą elektrozabiegów: prądów diadynamicznych, przezskórnej elektroanalgezji, prądów modulowanych sinusoidalnie, elektroforezy z nowokainą i innych. Refleksologia (akupunktura, kauteryzacja, elektroakupunktura, laseroterapia), w tym blokada nowokainy, również pomoże złagodzić dyskomfort.

W przypadku rwy kulszowej, wywołanej przemieszczeniem krążków międzykręgowych, zalecana jest terapia trakcyjna - rozciąganie ciała na łóżku lub pod wodą. Podobne procedury są przeprowadzane w warunkach szpitalnych. Za skuteczną uznawana jest również balneoterapia. Są to kąpiele radonowe, siarczkowe, chlorkowe, sodowe, terpentynowe, jodowo-bromowe, błotne w niskich temperaturach, naftalan.

Wystarczająco skuteczne w zespole lędźwiowym są nacieranie lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Możesz złagodzić ból i nawodnić chory obszar chlorkiem etylu.

Zapobieganie

Nie bez znaczenia w eliminacji zespołu lędźwiowego i zapobieganiu jego atakom jest noszenie zewnętrznych systemów podtrzymujących – ortez.

Według uznania lekarza może to być gorset, półgorset, korektor postawy lub reclinator (specjalny gorset eliminujący pochylenie), bandaż. Czasami polecane są paski: gorsetowe, przeciw korzonku korzeniowym, elastyczne i inne.

Tylko jeden uniwersalny środek pomoże złagodzić ból pleców po siedzeniu i zapobiegnie rozwojowi zespołu lędźwiowego - ćwiczenia fizjoterapeutyczne (lub joga - zestaw ćwiczeń poprawiający zdrowie). Ważne jest również, aby monitorować swoją postawę podczas siedzenia, a w momencie drętwienia odcinka lędźwiowego pleców wykonywać lekkie ćwiczenia. Masaż bardzo pomoże. Złagodzi skurcze mięśni i doprowadzi je do właściwego napięcia.

Ogólnie rzecz biorąc, ból pleców może mieć różne przyczyny. Ważne jest, aby nie zaniedbywać objawów i udać się do kliniki na czas. Profilaktyka przedłuży osiągnięty efekt zabiegu. Dlatego nie należy nosić dużych ciężarów i w pełni stosować się do zaleceń lekarza. Wtedy być może ból w okolicy lędźwiowej już nigdy się nie pojawi.